Available request a quote immediately.
The Qdos 30 Remote with SEBS pump head and left-hand version is designed for applications where external control is required. Via digital or analogue signals, the pump can be easily integrated into existing installations without compromising accuracy or reliability.
The SEBS pumphead offers excellent chemical resistance, making the pump suitable for a variety of dosing applications in water treatment, chemical processes and more. Thanks to the tool-free ReNu system, pumphead replacement is quick and safe to perform. This left-hand version is ideal for installations where left-hand connection is required.
| Pressure (bar) | Maximum flow (ml/min) |
| 0 | 500 ml/min |
| 1 | ±485 ml/min |
| 2 | ±470 ml/min |
| 3 | ±440 ml/min |
| 4 | ±400 ml/min |
| 5 | ±350 ml/min |
| 6 | ±280 ml/min |
| 7 | ±230 ml/min |
| Model | Qdos 30 Remote - SEBS - Left |
| Pump head position | Links |
| Pump head material | SEBS |
| Nutrition | 100-240 V AC |
| Communications | External control (digital and analogue signals) |
| Operation | Start/stop and dosing control via external signals |
| Maximum flow | 30 l/h |
| Maximum pressure | 7 bar |
| Accuracy | ±1% linear, ±0.5% repeatability |
| Protection class | IP66 / NEMA 4X |
| Dimensions | 185 x 221 x 160 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Application | Externally controlled dosing of chemicals in industrial processes |
| Article number | Product | Price |
|---|---|---|
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € | ||
| € |